Nacionalni park Krka jedan je od hrvatskih nacionalnih parkova, nazvan po rijeci Krki (starogrčki: Kyrikos) koju obuhvaća. Smješten je uz srednji donji tok rijeke Krke u srednjoj Dalmaciji, u Šibensko-kninskoj županiji, nizvodno od područja Miljevaca, i samo nekoliko kilometara sjeveroistočno od grada Šibenika. Nastala je zbog zaštite rijeke Krke i namijenjena je prvenstveno znanstvenim, kulturnim, obrazovnim, rekreacijskim i turističkim aktivnostima. To je sedmi nacionalni park u Hrvatskoj, a nacionalnim parkom proglašen je 1985. godine. Hidroelektrana Jaruga ispod slapa Skradinskog buka je druga najstarija hidroelektrana u svijetu i prva u Europi. Sagrađena je 28. kolovoza 1895., samo tri dana nakon prve svjetske hidroelektrane na slapovima Niagare.
Nacionalni park Krka – geografija
Nacionalni park Krka nalazi se u cijelosti na području Šibensko-kninske županije i obuhvaća područje od 109 četvornih kilometara uz rijeku Krku: dva kilometra nizvodno od Knina do Skradina i donji dio rijeke Čikole. Nacionalni park Krka prostrano je, uglavnom nepromijenjeno područje iznimne i višestruke prirodne vrijednosti, a uključuje jedan ili više očuvanih ili neznatno izmijenjenih ekosustava. Područje slapova Krke ima drugu po gustoći rast lavande u Europi, pa stoga i velika učestalost osa i pčela na tom području.
Flora
Nacionalni park Krka pripada južnoeuropskoj (mediteranskoj i submediteranskoj) regiji. Zbog svog posebnog položaja i mozaične rasprostranjenosti različitih vrsta staništa, karakterizira ga izuzetno bogata i raznolika flora i fauna.
Na teritoriju Nacionalnog parka Krka identificirano je osamsto šezdeset vrsta i podvrsta biljaka, uključujući nekoliko endemskih ilirsko-jadranskih vrsta. Ističu se piramidalni zvončić, uskolisno zvonce, dalmatinska pelitorija i ilirska perunika koja raste na stijenama. Ostale endemske biljke koje rastu u ovom vrućem i suhom okruženju uključuju mladunčicu, jadransku ljubičicu, mošusnu čičku i Bertolonijevu kadulju. U vlažnim područjima uz rijeke Krku i Čikolu te u dolini rijeke Krke rastu dresnik, europski grab i ženska orhideja.
Fauna
Rijeku Krku naseljava osamnaest vrsta riba, među kojima je deset endema, što Krku čini prirodnim orijentirom najviše kategorije. Smeđa pastrmka i dalmatinska mrena par su riba koje se mogu naći u ekosustavu.
Dijelovi trske, jezera formirana uz dio rijeke i močvarne livade obiluju vodozemcima i pticama, dok su gustiši i kamenolomi dom gmazova.
Obilje vrsta ptica, struktura ptičjih zajednica i veliko značenje Krke za proljetne i jesenske migracije svrstavaju je među ornitološki najvrjednija područja Europe. Na tom su području brojne ptice grabljivice, a među njima su: skopa, orao kratkog prsta, orao, Bonellijev orao i sokol. Ostale ptice od interesa su euroazijska sova orao, europski pčelar i bjeloglavi sup.
Među sisavcima postoji 18 vrsta šišmiša, koji su općenito ugroženi ili su skoro izumrli u ostatku Europe, šišmiš s dugim prstima, Daubentonov šišmiš i ugrožena europska vidra.
Nacionalni park Krka – turizam
U Nacionalnom parku Krka, postoji nekoliko zanimljivih mjesta. Dostupne atrakcije i sadržaji su razne pješačke staze, razgledavanje i prezentacije, izleti brodom, suvenirnice, muzej i restorani. U blizini parka nalazi se i nekoliko arheoloških ostataka konzerviranih tvrđava koje datiraju još iz rimskog doba. To su Čučevo, Nečven, Bogočin, Ključica i Burnum.
- Skradinski buk – Skradinski buk jedan je od najatraktivnijih dijelova parka. To je masivni, bistri, prirodni bazen s visokim slapovima na jednom kraju i kaskadama na drugom. To je najniži od tri niza slapa formiranih uz rijeku Krku. Na području dužine 400 m i širine 100 m nalazi se 17 vodopada, a ukupna razlika u visini između prvog i zadnjeg pada iznosi 47,7 m. Zbog bogatstva i raznolikosti geomorfoloških oblika, vegetacije i različitih učinaka izazvanih igrom svjetlosti na vrtloge, Skradinski buk smatra se jednim od najljepših slapova kalcijevog karbonata u Europi.
- Roški slap – Roški Slap, smješten u blizini Miljevaca, druga je najpopularnija atrakcija Nacionalnog parka Krka po broju posjetitelja. Šesti je vodopad rijeke Krke. Oko cijele lokacije nalazi se pješačka staza s prekrasnim pogledom. Mjesto se može posjetiti tijekom cijele godine. Do Roškog Slapa najlakše je doći jednim izletničkim brodom kojim upravlja Nacionalni park Krka, iako se do slapova može doći i javnom cestom.
- Visovac – Unutar parka nalazi se otok Visovac koji je osnovan za vladavine Luja I. Mađarskog, dom rimokatoličkog samostana Visovac koji su osnovali franjevci 1445. godine u blizini sela Miljevci. U sklopu parka nalazi se i srpski pravoslavni manastir Krka osnovan 1345. Otok se može posjetiti brodom iz Skradinskog buka.
Samostan Krka duhovno je središte pravoslavne dalmatinske eparhije koja svoje sjedište ima u Šibeniku. U pisanim se dokumentima prvi put spominje 1402. godine kao pobožna zadužbina Jelene Šubić, sestre srpskog cara Dušana. Samostan je građen i obnavljan do kraja 18. stoljeća.
Što trebate znati prilikom posjeta Nacionalnom parku Krka
- Morate imati dobre cipele za hodanje.
- Za kupanje ponesite kupaći kostim, losion za sunčanje i ručnik
- Nema kupanja izvan za to predviđenih područja.
- Odgovarajuća odjeća za posjet samostanu (žene moraju imati šal preko golih ramena, muškarci ne smiju imati prekratke hlače).
- Zabranjeno ronjenje i lov podvodnom puškom.
- Nema lova na životinje.
- Nema zagađenja vode i odbacivanja smeća.